Microchip Technology PIC12F519-E/SN
Part No.:
PIC12F519-E/SN
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC12F519-E/SN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 12F
Programmable:
Verified
Speed:
8MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
RAM Size:
41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)