Microchip Technology PIC12HV615-E/MS
Part No.:
PIC12HV615-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC12HV615-E/MS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Package/Case:
Series:
PIC® 12F
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
RAM Size:
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)