Microchip Technology PIC12LF1501-I/MF
Part No.:
PIC12LF1501-I/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC12LF1501-I/MF.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Series:
PIC® 12F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)