Microchip Technology PIC12LF1552-I/MU
Part No.:
PIC12LF1552-I/MU
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC12LF1552-I/MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
Package/Case:
8-UFDFN Exposed Pad
Series:
PIC® 12F
Product Status:
Obsolete
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)