Microchip Technology PIC12LF1572-I/RF
Part No.:
PIC12LF1572-I/RF
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC12LF1572-I/RF.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
Package/Case:
8-UDFN Exposed Pad
Series:
PIC® 12F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
LINbus, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)