PIC16C55-XTI/P.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Series | PIC® 16C | PIC® 16C | PIC® 16C | PIC® 16C | PIC® 16C |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Programmable | Verified | Verified | Verified | Verified | Verified |
| Core Processor | PIC | PIC | PIC | PIC | PIC |
| Core Size | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit |
| Speed | 4MHz | 4MHz | 20MHz | 4MHz | 4MHz |
| Connectivity | - | - | - | - | - |
| Peripherals | POR, WDT | POR, WDT | POR, WDT | POR, WDT | POR, WDT |
| Number of I/O | 20 | 20 | 20 | 13 | 20 |
| Program Memory Type | OTP | OTP | OTP | OTP | OTP |
| EEPROM Size | - | - | - | - | - |
| RAM Size | 25 x 8 | 25 x 8 | 25 x 8 | 80 x 8 | 24 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V | 3V ~ 5.5V | 3V ~ 5.5V | 3V ~ 5.5V | 3V ~ 6.25V |