Microchip Technology PIC16C58B-20I/SS
Part No.:
PIC16C58B-20I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16C58B-20I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
73 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)