Microchip Technology PIC16F1503-E/P
Part No.:
PIC16F1503-E/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F1503-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)