Microchip Technology PIC16F15245-E/P
Part No.:
PIC16F15245-E/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F15245-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)