Microchip Technology PIC16F15355-I/MV
Part No.:
PIC16F15355-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F15355-I/MV.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Package/Case:
28-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)