Microchip Technology PIC16F15355T-E/ML
Part No.:
PIC16F15355T-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F15355T-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28VQFN
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)