Microchip Technology PIC16F15375-I/P
Part No.:
PIC16F15375-I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F15375-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16F15375-I/P on Anpu?
3. Are the PIC16F15375-I/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F15375-I/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F15375-I/PT PIC16F15375T-I/PT PIC16F15375-E/MV PIC16F15375-E/PT PIC16F15375T-E/PT
Part Number PIC16F15375-I/PT PIC16F15375T-I/PT PIC16F15375-E/MV PIC16F15375-E/PT PIC16F15375T-E/PT
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 40-UFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F
Packaging Tray Tape & Reel (TR) Tube Tray Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 36 36 36 36 36
Program Memory Size 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - 224 x 8
RAM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V