Microchip Technology PIC16F1575-E/ST
Part No.:
PIC16F1575-E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16F1575-E/ST.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
LINbus, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)