Microchip Technology PIC16F1578-E/GZ
Part No.:
PIC16F1578-E/GZ
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F1578-E/GZ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Package/Case:
20-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
LINbus, UART/USART
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)