Microchip Technology PIC16F1703-E/SL
Part No.:
PIC16F1703-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16F1703-E/SL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)