Microchip Technology PIC16F1703-E/ST
Part No.:
PIC16F1703-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16F1703-E/ST.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Package/Case:
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)