Microchip Technology PIC16F17144-E/6N
Part No.:
PIC16F17144-E/6N
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F17144-E/6N.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20VFQFN
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 41x12b SAR; D/A 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)