Microchip Technology PIC16F1719-E/P
Part No.:
PIC16F1719-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F1719-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16F1719-E/P on Anpu?
3. Are the PIC16F1719-E/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F1719-E/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F1719-I/MV PIC16F1719-I/PT PIC16F1719-E/PT PIC16F1719-E/MV PIC16F1719-I/P
Part Number PIC16F1719-I/MV PIC16F1719-I/PT PIC16F1719-E/PT PIC16F1719-E/MV PIC16F1719-I/P
Package/Case 40-UFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP 40-UFQFN Exposed Pad 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F
Packaging Tube Tray Tray Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 35 35 35 35 35
Program Memory Size 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V