Microchip Technology PIC16F18026-E/P
Part No.:
PIC16F18026-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F18026-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 15x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)