Microchip Technology PIC16F18046-I/P
Part No.:
PIC16F18046-I/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F18046-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20DIP
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 21x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)