Microchip Technology PIC16F18075-E/PT
Part No.:
PIC16F18075-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC16F18075-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Speed:
32MHz
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 39x10b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)