Microchip Technology PIC16F18126-E/P
Part No.:
PIC16F18126-E/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F18126-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14DIP
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
28KB (28K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 29x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)