Microchip Technology PIC16F18145-E/P
Part No.:
PIC16F18145-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F18145-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 41x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)