Microchip Technology PIC16F18154-I/SP
Part No.:
PIC16F18154-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F18154-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28DIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 42x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)