Microchip Technology PIC16F18155-E/SS
Part No.:
PIC16F18155-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
14KB FLASH, 1KB RAM, 128B EEPROM
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 42x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)