Microchip Technology PIC16F1825-I/JQ
Part No.:
PIC16F1825-I/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F1825-I/JQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)