Microchip Technology PIC16F1827-E/MV
Part No.:
PIC16F1827-E/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F1827-E/MV.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Package/Case:
28-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
384 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)