Microchip Technology PIC16F18425-E/JQ
Part No.:
PIC16F18425-E/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F18425-E/JQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)