Microchip Technology PIC16F18854-E/SO
Part No.:
PIC16F18854-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16F18854-E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)