Microchip Technology PIC16F506-I/MG
Part No.:
PIC16F506-I/MG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F506-I/MG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
16-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)