Microchip Technology PIC16F527-E/ML
Part No.:
PIC16F527-E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F527-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20QFN
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)