Microchip Technology PIC16F570-E/MV
Part No.:
PIC16F570-E/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16F570-E/MV.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28UQFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)