Microchip Technology PIC16F570-I/SP
Part No.:
PIC16F570-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F570-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
132 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)