Microchip Technology PIC16F57-E/SP
Part No.:
PIC16F57-E/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F57-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
RAM Size:
72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)