Microchip Technology PIC16F721-E/SS
Part No.:
PIC16F721-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16F721-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)