Microchip Technology PIC16HV616-I/ML
Part No.:
PIC16HV616-I/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16HV616-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Package/Case:
16-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)