Microchip Technology PIC16LF1454-I/P
Part No.:
PIC16LF1454-I/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16LF1454-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O:
8
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)