Microchip Technology PIC16LF1503-E/MG
Part No.:
PIC16LF1503-E/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF1503-E/MG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Package/Case:
16-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)