Microchip Technology PIC16LF1507-I/SO
Part No.:
PIC16LF1507-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16LF1507-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Speed:
20MHz
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)