Microchip Technology PIC16LF1508-E/GZ
Part No.:
PIC16LF1508-E/GZ
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF1508-E/GZ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Package/Case:
20-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)