Microchip Technology PIC16LF15324-E/ST
Part No.:
PIC16LF15324-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16LF15324-E/ST.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Package/Case:
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)