Microchip Technology PIC16LF15325-E/JQ
Part No.:
PIC16LF15325-E/JQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF15325-E/JQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)