Microchip Technology PIC16LF15354-I/SO
Part No.:
PIC16LF15354-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16LF15354-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)