Microchip Technology PIC16LF15355-I/ML
Part No.:
PIC16LF15355-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF15355-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)