Microchip Technology PIC16LF1559-E/ML
Part No.:
PIC16LF1559-E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF1559-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 17x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)