Microchip Technology PIC16LF1579-I/P
Part No.:
PIC16LF1579-I/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16LF1579-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
LINbus, UART/USART
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)