Microchip Technology PIC16LF1705-E/ML
Part No.:
PIC16LF1705-E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF1705-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Package/Case:
16-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)