Microchip Technology PIC16LF18344-E/SO
Part No.:
PIC16LF18344-E/SO
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16LF18344-E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)