Microchip Technology PIC16LF18425-I/P
Part No.:
PIC16LF18425-I/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16LF18425-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)