Microchip Technology PIC16LF18426-E/JQ
Part No.:
PIC16LF18426-E/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF18426-E/JQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 16UQFN
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)